V úterý 4. června jsme vyrazili mapovat osudy našich předků v bojích na Slovensku objektivem kamery. Čtvrtý díl dokumentární série Československé obce legionářské a České televize LEGIE 100 si vytkl cíl zpracování bojů čs. legií, domácího vojska a dobrovolnických formací ve vlasti v prvním roce po vzniku Československa.
Začali jsme v Hodoníně. První záběry vznikly na místě, odkud vyrazily čs. jednotky k obsazení Slovenska. Pokračovali jsme na náměstí, kde 17. listopadu 1918 složili slavnostní přísahu vojáci Slovácké brigády. Štáb ve složení Jakub Tabery, Jiří Dvořák, Jiří Studnička, Stanislav Solánský a Lukáš Lexa se následně přesunul do slovenské Senice. Tam jsme se potkali s historiky Petrem Bačou a Janem Kristem a věnovali se tvrdým bojům první fáze obsazování Slovenska.
Naše další kroky směřovaly do Nových Zámků. Tam jsme se sešli s panem Františkem Danielem, který inicioval a proti laxnosti místních orgánů prosazuje osazení busty pplk. Jiřímu Jelínkovi, osobě ztělesňující neskonalé hrdinství čs. legií a odhodlanost za svou vlast položit i život. Právě Jiřímu Jelínkovi byla v této části dokumentu věnovaná patřičná pozornost. Následovaly lokality Komárno, Levice a Bánská Štiavnica, kde jsme se přiblížili místům bojů Šnejdárkovy skupiny na středním Slovensku.
V pátek 7. června jsme spolu s účastníky národní poutě Slovensko 2019 navštívili Bánskou Bystrici, Badín, Sliač a Zvolen, místa bojů i posledního spočinutí našich vojáků z maďarsko-československého konfliktu. Průvodci nám byli br. Milan Mojžíš a plk. Eduard Stehlík. K večeru se k nám připojili i další účinkující br. Jiří Charfreitag, br. Ferdinand Vrábel a v neposlední řadě zástupce rakouské strany (člen klubu vojenské historie 5. prapor polních myslivců, z. s.) Martin Tichý, který nám pomohl najít vyvážený pohled na pohnutky a odhodlání vojáků bývalé c. a k. armády bojovat za nový stát.
Následujícího dne jsme byli svědky (někteří i přímými účastníky) bojové ukázky v Hronské Dúbravě. Tato proběhla nedaleko vlakové stanice, kde byl přistaven Legiovlak. Až v průběhu natáčení jsme objevili zajímavý příběh prastrýce jednoho ze členů štábu Stanislava Solánského, který je spjat s místem nedaleko dnešního nádraží Hronská Dúbrava (dříve Hronská Breznica). Právě zde padl 15. prosince 1918 při přestřelce s Maďary (kteří se snažili odvézt vybavení z mincovny v Kremnici do Maďarska) František Janík z Rožnova pod Radhoštěm, toho času vojín XIX. asistenční setniny (dřívější Úderné roty sokolské). Poslední odpočinek našel na hřbitově v nedaleké Jalné.
Nedělní den byl zasvěcen zásadním tématům sporu o Slovensko, a sice v rozhovorech u „kulatého stolu“ salonního vozu Legiovlaku a na kopci nad Bánskou Štiavnicí pod Kalvárií. Na druhém zmíněném místě se odpoledne uskutečnila také rekonstrukce slavné fotografie plk. Šnejdárka. Poté, co se naše trasa oddělila od národní pouti, jsme zamířili ke Košicím. Prošli jsme místa bojů u Jasova a Poproče a neocenitelný místní průvodce Stanislav Šimčík nás vzal i na jiná dějiště bojů a místa posledního odpočinku vojáků z čs. i maďarské strany. Jeho péčí se podařilo dohledat a obnovit řadu pietních míst.
I přes jisté nástrahy, které nám osud přichystal, jsme dotočili záběry na východním bojišti i v Košicích samotných a mohli se vydat do Maďarska. Zde jsme navštívili Balážské Ďarmoty a Ostřihom, abychom se následně ze slovenského Štúrova (někdejší Parkáně) přesunuli do Bratislavy, kde jsme zakončili naši soukromou pouť, jejíž výsledek budete mít možnost zhlédnout na televizních obrazovkách.
Tato cesta alespoň zčásti kopírovala dlouhé trasy plné nástrah, které museli při neustálých přesunech po Slovensku překonávat naši předci, když republika sice formálně vstoupila v život, ale bylo třeba podobu jejích hranic ještě statečně vybojovat. Na této kreativní fázi se podíleli velkou měrou muži, kteří do konce války setrvali v rakousko-uherské armádě. Režisérským tvůrčím záměrem je znázornění momentů, kdy se tito vojáci setkávali s legionáři a po jejich boku hájili československé zájmy, byť ještě donedávna stáli na opačné straně frontové linie.
Foto: Lukáš Lexa, Jakub Tabery